Sports Calendar

November 2019
S M T W T F S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
No events

Swimming

MJHS Colts Swim Against Freeport

On Tuesday, March 11, 2014, the Morrison Junior High Colts traveled to Freeport, IL, Junior High for their first swim meet of the season.  The Colts had a fantastic first meet, as many of the swimmers swam several lifetime bests.  The Morrison girls outscored Freeport 108 to 106.  The boys were outscored 125 to 80.  The combined team score was Freeport 231 and Morrison 188.  The Colts results follow.

Girls 200 Medley Relay – Sadie Norman, Sydney Norman, Brooke Bennett, Gracen Harmon – 1st Place – 2:23.26.

Boys 200 Medley Relay – Triston James, Brevin Pruis, Seth Workman, Kaleb McCoy – 2nd Place – 2:24.84.

Girls 100 IM – Gracen Harmon – 1st Place – 1:17.60; Sadie Norman – 3rd Place – 1:28.06.

Boys 100 IM – Seth Workman – 1st Place – 1:16.21.

Girls 25 Free – Kate Vos – 2nd Place – 15.41; Lindsay Houldson – 3rd Place – 15.60.

Boys 25 Free – Keegan Anderson – 1st Place – 14.21; Nick Allen – 4th Place – 16.61, Kolten Sage – 6th Place – 19.61.

Girls 50 Free – Madison Steines – 1st Place – 32.04; Sydney Norman – 2nd Place – 32.22.

Boys 50 Free – Kaleb McCoy – 2nd Place – 29.55, Aaron Deter – 3rd Place – 30.51; Jevin Smith – 4th Place – 35.25.

Girls 100 Medley Relay – Sara Norman, Madison Steines, Lindsay Houldson, Grace Steines – 2nd Place – 1:13.00.

Boys 100 Medley Relay – Nathan Mickley, Triston James, Aaron Deter, Keegan Anderson – 2nd Place – 1:13.05.

Girls 25 Fly – Sara Norman – 2nd Place – 16.98; Kate Vos – 3rd Place – 18.42.

Boys 25 Fly – Nathan Mickley – 2nd Place – 16.33; Brevin Pruis – 3rd Place – 18.38.

Girls 50 Fly – Brooke Bennett – 2nd Place – 36.18; Lindsay Houldson – 4th Place – 43.19.

Boys 50 Fly – Seth Workman – 1st Place – 33.51.

Girls 100 Free Relay – Kate Vos, Sara Norman, Hannah Wallender, Madison Steines – 1st Place – 1:09.06.

Boys 100 Free Relay – Jevin Smith, Nick Allen, Kolten Sage, Keegan Anderson – 2nd Place – 1:10.51.

Girls 100 Free – Gracen Harmon – 1st Place – 1:09.03; Brooke Bennett – 2nd Place – 1:15.51.

Boys 100 Free – Kaleb McCoy – 2nd Place – 1:08.41; Nathan Mickley – 3rd Place – 1:15.27.

Girls 25 Back – Sara Norman – 1st Place – 17.65; Grace Steines – 2nd Place – 19.76.

Boys 25 Back – Keegan Anderson – 4th Place – 18.65; Nick Allen – 5th Place – 24.24.

Girls 50 Back – Sadie Norman – 1st Place – 35.75; Lindsay Houldson – 5th Place – 45.35.

Boys 50 Back – Triston James – 1st Place – 38.89, Aaron Deter – 3rd Place – 41.08, Jevin Smith – 5th Place – 44.75.

Girls 25 Breast – Grace Steines – 3rd Place – 22.82, Kate Vos – 5th Place – 24.53, Hannah Wallender – 6th Place – 25.45.

Boys 25 Breast – Brevin Pruis – 2nd Place – 22.48.

Girls 50 Breast – Sydney Norman – 1st Place – 42.74; Madison Steines – 2nd Place – 43.93.

Boys 50 Breast – Triston James – 2nd Place – 49.96.

Girls 200 Free Relay – Sadie Norman, Sydney Norman, Brooke Bennett, Gracen Harmon – 1st Place – 2:07.96.

Boys 200 Free Relay – Kaleb McCoy, Aaron Deter, Nathan Mickley, Seth Workman – 2nd Place – 1:59.55.

e-mail e-mail
Our website is protected by DMC Firewall!